Matematyczki znowu w roli nauczycielek

27 lutego 2016 r. już po raz drugi w tym semestrze członkinie KNM w składzie: Kinga Jasielec, Anna Nalepka, Iwona Gondek i Karolina Farczak przeprowadziły wykład w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, działającego przy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Tym razem studentki III roku Matematyki zapoznawały uczestników z metodami szyfrowania. Zainteresowanie zajęciami było ogromne. Mali studenci pilnie słuchali opowieści o starożytnych, jak i bardziej współczesnych kodach. Dowiedzieli się, w jaki sposób wiadomości przekazywali sobie Egipcjanie, jak to robił Histiajos – władca Miletu, co stworzyli w tym celu Spartanie oraz mogli zobaczyć, jak działają scytale. Dzieci mogły same wczuć się w rolę kodujących, a także łamaczy szyfrów. Najmłodsi studenci zmierzyli się z szyfrem Cezara, czekoladką, tabliczką mnożenia czy szyfrem komórkowym. Uczestnicy zajęć z uśmiechem na twarzy opuszczali salę, pytając o termin kolejnego spotkania.