MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW 2018 W ZAKŁADZIE MATEMATYKI

28 września 2018r. na terenie Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odbyła się 12. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Na ten dzień czekały dzieci z całego regionu. Jest to wydarzenie bardzo lubiane przez uczestników.
Jak co roku członkowie Koła Naukowego Matematyków przy pomocy pracowników Zakładu Matematyki przygotowali stoiska, przy których goście mogli wziąć udział w rozmaitych warsztatach matematycznych. Można było między innymi: budować modele przestrzenne z klocków REKO oraz zestawów konstrukcyjnych Zoometool, rozwiązywać łamigłówki logiczne, spróbować swoich sił w składaniu orgiami oraz zająć się różnymi grami matematycznymi. Członkowie KNM chętnie tłumaczyli zasady gier, pokazywali, w jaki sposób składać wybrane modele origami oraz czynnie uczestniczyli w zabawie z dziećmi.
Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dra Jerzego Szczepańskiego „Matematyka w literaturze, filmie i reklamie”. Wykładowca odpowiedział na poważne pytanie, które często jako matematycy sobie zadajemy: Jak postrzegana jest matematyka w społeczeństwie? Okazało się, że do treści matematycznych odwołuje się wiele książek, filmów, a nawet seriali i reklam.
Drugi wykład pt. „Klasyczne konstrukcje geometryczne w nowoczesnych zastosowaniach: od twierdzenia Talesa do grafiki komputerowej” wygłosił prof. dr hab. Mirosław Baran. Tym razem można się było dowiedzieć, jak wiedza starożytnych Greków wzbogacona przez poszukiwania naukowców nowożytnych służy dziś do tworzenia grafiki w reklamach, symulacjach i grach komputerowych. Pokazano m.in. jak otrzymać proste, odcinki, okręgi, elipsy, lemniskaty i krzywe Bèziera i jak te figury geometryczne „pracują” we współczesnych zastosowaniach.
Za niecały rok będziemy mogli ponownie się spotkać, by poćwiczyć zręczność palców i logiczne myślenie. Serdecznie zapraszam na 13. edycję tej interesującej przygody.