VII Szkoła Letnia Matematyki Finansowej i Stosowanej

VII Szkoła Letnia Matematyki Finansowej i Stosowanej za nami! Mieliśmy okazję wysłuchać wiele ciekawych referatów wygłaszanych przez profesorów i studentów naszej uczelni oraz gości z poza murów naszej szkoły. Rozpoczął Tomasz Witczak z Uniwersytetu Śląskiego referatem pt. „Logika formalna w ekonomii, ubezpieczeniach i finansach.” Następnie Renata Parandyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosiła referat pt. „Wybrane zastosowania transformaty Fouriera.” Poznaliśmy między innymi zastosowanie w muzyce. Referat pt. „Systemy ubezpieczeń społecznych w Polsce – istota i zasady funkcjonowania” wygłosiła Ewa Świątek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oddziału w Tarnowie. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią ubezpieczeń na świecie i w Polsce oraz poznać w przystępny sposób system ubezpieczeń społecznych obowiązujący w naszym kraju. Barbara Ciesielska z Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie wygłosiła referat pt. „Tam gdzie matematyka, sztuka i magia łączą swoje siły, czyli zaskakujące fakty o orgiami.” Dowiedzieliśmy się między innymi o zastosowaniu stuki orgiami przy lotach w kosmos. Następnie wykład miał nasz najmłodszy recenzent Dawid Migacz z I LO w Tarnowie, referat pt. „Zastosowanie lematu Spernera do problemu uczciwego podziału.” Referat pt. „Mechaniczny szachista” wygłosiła Judyta Brojacz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapoznaliśmy się procesem tworzenia maszyny, która miałaby wygrać z arcymistrzem w szafach. Student naszej uczelni Patryk Czernecki wygłosił referat pt. „O kredytach słów kilka oraz o oszczędzaniu – ich największym wrogu”, czyli jak mądrze i kreatywnie oszczędzać oraz na jakie pułapki zwracać uwagę przy kredytach. Profesor naszej uczelni Marek Karaś wygłosił referat pt. „Instrumenty pochodne – wielkie oczekiwania, gigantyczne ryzyko.” Mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób zarabiać duże pieniądze na giełdzie, ale także jak dużym ryzykiem jest to obarczone. Na zakończenie pierwszego dnia wysłuchaliśmy Kingi Jasielec, absolwentki naszej uczelni, a obecnie studentki Politechniki Rzeszowskiej, referat pt. „Dwuosobowe gry o sumie niezerowej.” Poznaliśmy między innymi ciekawe zagadnienie zwane dylematem więźnia. W drugim dniu również mieliśmy okazję do wysłuchania ciekawych referatów. Pierwszy z nich przedstawiła studentka PWSZ w Tarnowie-Anna Cybulska. Było to wystąpienie pod tytułem: „Zastosowanie równań różniczkowych i fraktali w prognozowaniu pogody”, z kolei następnym tematem był „Neoklasyczny model wzrostu gospodarczego Solowa” wygłoszonym przez Aleksandrę Cerazy. Po krótkiej przerwie kawowej wysłuchaliśmy referatu pt. „Metody matematyczne w analizie wrażliwości układów elektronicznych”, gdzie Angelika Ciurej pozwoliła nam poznać m.in. możliwości połączenia rezystorów, wartości potencjału na zmiany czy to, jak wpływa ich wzajemna zmiana. Kolejnym referatem był „ Zastosowanie analizy dyskryminacyjnej w badaniach społecznościowych” Darliny Wietechy . Warto również wspomnieć o przedstawionej ofercie kształcenia AGH w Krakowie na Wydziale Matematyki Stosowanej , perspektywach pracy po ukończeniu tamtejszych kierunków czy działalności Koła Naukowego Modelowania Finansowego. W jaki sposób firma finansuje majątek firmy? Na to pytanie zdecydowanie odpowiedział Jerzy Dzieża podczas swojego referatu. Omówiony został wzór na wypłatę akcjonariuszy, bilans firmy w wartościach rynkowych oraz dowiedzieliśmy się kiedy pojawiła się opcja i jaka jest jej cena. „Metoda porządkowania liniowego w wielowymiarowej analizie porównawczej” to kolejny wykład, który przedstawiła studentka Paulina Kuta. Słuchacze mogli posłuchać o tym, jakie wyróżniamy metody porządkowania liniowego, o charakterze zmiennej i zmianie jej charakteru. Na koniec obliczyliśmy sumę wartości zmiennej z wagami. W kolejnej części spotkania Justyna Gacek podczas referatu „Statystyka w wolontariacie” omówiła kolejność postępowania przy weryfikacji hipotez, Test Spearmana czy zastosowanie teorii serii. „Czy zdradzać czy współpracować?” na to pytanie odpowiedział student PWSZ w Tarnowie-Mariusz Sowa. Dowiedzieliśmy się czym jest teoria gier, skąd się wywodzi, została przedstawiona ogólna macierz gry oraz iterowany dylemat więźnia. Spotkanie kończył wykład: „Problem Collatza” przedstawiony przez studenta Krzysztofa Habryło. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom oraz zapraszamy wszystkich na kolejną Szkołę Letnią , która odbędzie się już za rok. Do zobaczenia!