PIĄTEK MATEMATYCZNY 3 XI 2017

3 listopada 2017 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odbył się kolejny wykład w ramach „Tarnowskich Piątków Matematycznych”. Został on połączony z czwartą edycją „Matematycznej Świeczki”, czyli wydarzeniu na którym wspominamy zmarłych matematyków.
Spotkanie rozpoczął dr Jerzy Szczepański wykładem „ Zastosowania liczb zespolonych w geometrii”.
Słuchacze z różnych szkół zostali zapoznani z teorią liczb zespolonych oraz mogli poznać zastosowania tych liczb w geometrii. Został także przedstawiony najpiękniejszy wzór w matematyce, czyli wzór Eulera, który łączy w sobie pięć fundamentalych stałych matematycznych: 0, 1, e, i, π .
W tym dniu zaangażowali się także studenci, którzy przygotowali referaty dotyczące wybitnych polskich matematyków. W tym roku mogliśmy usłyszeć o następujących postaciach:
• Kazimierz Kuratowski (referowała Maria Milówka, studentka Matematyki UJ w Krakowie)
• Wacław Sierpiński (referowała Magdalena Ropska, studentka II roku Matematyki PWSZ w Tarnowie)
• Stefan Banach (referowała Klaudia Doroż, studentka II roku Matematyki PWSZ w Tarnowie)
• Hugo Steinhaus (referował Andrzej Styczeń, student II roku Matematyki PWSZ w Tarnowie)
Na następny wykład z cyklu „Tarnowskie Piątki Matematyczne” zapraszamy 1 grudnia 2017 r.