Pełna relacja ze świeczki oraz piątku matematycznego

MATEMATYCZNA ŚWIECZKA

6 listopada 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbył się kolejny wykład w ramach „Tarnowskich Piątków Matematycznych”. Dzień ten został połączony z drugą edycją „Matematycznej Świeczki” – wspomnienia nieżyjących już matematyków. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dra Jerzego Szczepańskiego pt. „Modelowanie zdarzeń ekstremalnych”. Nasi goście z I LO w Tarnowie z ciekawością oraz z zainteresowaniem słuchali o figlach, które płata nam natura, jak np. ekstremalnie wysokie temperatury w lecie, wyjątkowo wysokie fale powodziowe czy gwałtowne huraganowe wiatry. Dr Szczepański opowiedział, dlaczego prognozowanie takich zjawisk ekstremalnych jest wyjątkowo trudne i przedstawił pewne modele matematyczne, za pomocą których szacuje się ekstremalne wartości i częstość ich występowania.

W ten dzień zaangażowali się także studenci matematyki, którzy chcąc pogłębić wiedzę na temat życia i twórczości wybitnych matematyków przygotowali krótkie referaty. Wśród referentów znaleźli się:

• Anna Nalepka – opowiedziała o Bronisławie Knasterze, wielokrotnie odznaczanym orderami Państwowymi matematyku, który zmienił oblicze topologii, autorze abstrakcyjnej konstrukcji continuum dziedzicznie nierozkładalnego oraz pojęć takich jak np. miotełka Knastera;

• Paulina Listwan – przedstawiła historię Kazimierza Zarankiewicza matematyka, który zajmował się topologią, teorią grafów, teorią funkcji zmiennej zespolonej oraz teorią liczb;

• Anna Marmol – zaprezentowała sylwetkę Pitagorasa oraz szkołę pitagorejczyków, którym zawdzięczamy pierwszy dowód twierdzenia Pitagorasa oraz odkrycie różnych właściwości liczb;

• Kinga Jasielec oraz Iwona Gondek – zaprezentowały biografię Stanisława Mazura – roztargnionego, wiecznie zamyślonego, leniwego w kwestii publikacji, ale z szalonym poczuciem humoru matematyka;

• Maria Milówka i Aleksandra Radlińska – odtworzyły karierę Johna Nasha – matematyka, który dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za swą pracę nad teorią gier.

Po serii wykładów został przeprowadzony quiz, w którym licealiści pytani byli o wiadomości pojawiające się w przedstawionych prezentacjach. Najlepsze rozwiązania zostały nagrodzone.

To na szczęście nie koniec. 4 grudnia zapraszamy na następny wykład z cyklu „Tarnowskich Piątków Matematycznych”. O genezie, własnościach i zastosowaniu liczb zespolonych opowie prof. dr hab. Włodzimierz Zwonek.