DZIEŃ OTWARTY PWSZ W TARNOWIE

4 marca 2016 roku warto było spędzić w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na zorganizowanym przez uczelnię Dniu Otwartym. Była to doskonała okazja nie tylko do zapoznania się z ofertą edukacyjną PWSZ, ale także obejrzenia ciekawych prezentacji, wzięcia udziału w eksperymentach i pokazach, obejrzenia uczelni „od wewnątrz” oraz wygrania cennych nagród, które czekały na uczestników gry terenowej. W organizację tego dnia włączyli się nie tylko pracownicy wszystkich Instytutów działających w uczelni, ale także studenci.

W Zakładzie Matematyki tego dnia odbył się również kolejny wykład w ramach Tarnowskich Piątków Matematycznych. Wszyscy przybyli goście mogli posłuchać wykładu dra hab. Leszka Gasińskiego, który poszukiwał idealnego bębna. Na wykładzie zostało przedstawione równanie matematyczne opisujące ruch bębna, a co za tym idzie dźwięk jaki wydaje bęben. Docent Gasiński przedstawił bębny jedno- i dwuwymiarowe, opowiedział o najlepszych bębnach oraz o tych, które możemy podejrzewać o to, że są najlepsze, ale nikt tego do tej pory nie udowodnił. Na filmie przygotowanym przez dra hab. Gasińskiego mogliśmy zaobserwować, jak wyglądają drgania danego bębna w zależności od częstotliwości. Na koniec wykładu padła odpowiedź na najważniejsze pytanie: „Czy możemy usłyszeć kształt bębna?”. Odpowiedź mogła zaskoczyć niejedną osobę słuchającą wykładu: Niestety, nie możemy. Dwa różne pod względem kształtu  bębny mogą mieć takie same częstotliwości i mogą brzmieć tak samo.  Oczywiście odbył się konkurs z drobnymi upominkami dla zwycięzców.

To nie koniec.. Po krótkiej przerwie odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej edycji Tarnowskiego Turnieju Matematycznego, w którym udział wzięli m.in. laureaci i finaliści tegorocznego Turnieju wraz z opiekunami. W pierwszej części podsumowania goście wysłuchali wykładu „O niestandardowych zadaniach, o których nie wiedzieliście, że o nich nie wiedzieliście” dra Krzysztofa Ciesielskiego (Uniwersytet Jagielloński), m.in. przewodniczącego Okręgowego Komitetu Olimpiady Matematycznej w Krakowie i jednego ze współautorów książki „Królowa bez Nobla. Rozmowy o matematyce” – książka ta znalazła się wśród nagród, jakie otrzymali tegoroczni laureaci konkursu. Laureaci mieli również niepowtarzalną okazję uzyskać autograf od Autora otrzymanej nagrody.

Dr Ciesielski z wielką charyzmą i poczuciem humoru przedstawił ciekawe zadania dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Pokazał, że znając wiele prostych „trików” można sobie ułatwić rozumowanie i dojść do rozwiązania zadania oraz że czasami należy wykonać prostsze zadania pomocnicze, aby rozwiązać główny problem.

Drugą, główną część podsumowania stanowiło uroczyste wręczenie dyplomów zwycięzcom, laureatom i wszystkim finalistom konkursu. Dyplomy wraz z gratulacjami odebrali od dr Małgorzaty Martowicz, prorektora ds. studenckich i dydaktyki PWSZ w Tarnowie, pani Urszuli Blicharz, dyrektora Oddziału Tarnowskiego Małopolskiego Kuratorium Oświaty, pani Agnieszki Borzęckiej z Departamentu Edukacji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, pana Henryka Słomki- Narożańskiego, Zastępcy Prezydenta Tarnowa, dr Ewy Cygan, przewodniczącej Tarnowskiego Turnieju Matematycznego,  dra Jerzego Szczepańskiego, dyrektora Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie oraz od dra hab. Edwarda Tutaja —  jednego z głównych inicjatorów Turnieju. Oprócz finalistów, dla których był to dzień szczególny, świętowali też ich opiekunowie, którym wręczono specjalne podziękowania.