Sympozjum 2016

„OBUDŹ W SOBIE MATEMATYKĘ!”

Członkowie Koła Naukowego Matematyków „Obudzili w sobie matematykę” i w dniach 8-10 kwietnia br. wzięli udział w XI Ogólnopolskiego Sympozjum Kół Naukowych w Krakowie. Organizatorem tego wydarzenia było Koło Matematyków Uniwersytetu Pedagogicznego.

Sympozjum ma charakter naukowy, ale także gromadzi ludzi z różnych regionów Polski, mających podobne zainteresowania. W tym roku mieliśmy przyjemność poznać studentów z Politechniki Krakowskiej, Politechniki Białostockiej, UJ Kraków, UP Kraków, UPH Siedlce, Politechniki Świętokrzyskiej, a także profesorów z innych uczelni, z którymi mogliśmy wymienić nasze doświadczenia.

Tegoroczne sympozjum rozpoczęła Pani Prezes KM UP Marta Giza, która powitała wszystkich przybyłych gości, a szczególnie gości specjalnych. W tym roku byli to: prof. dr hab. Andrzej Nowicki z UMK w Toruniu, prof. dr hab. Marek Ptak z UP w Krakowie, dr Jacek Dymel z V LO w Krakowie, dr Mateusz Masternak z Politechniki Świętokrzyskiej oraz dr Beata Milówka z naszej uczelni, która jest również opiekunem Koła Naukowego Matematyków.  Następnie głos zabrał Dyrektor IM UP dr hab. prof. UP Jacek Chmieliński.

Jak co roku uczestnicy sympozjum mogli wysłuchać wielu ciekawych referatów. W tym roku nowością była możliwość wyboru referatu,  który chcieliśmy usłyszeć, gdyż równolegle były prowadzone dwie sesje, w dwóch różnych salach. Jeden weekend to zdecydowanie za mało czasu na tak ciekawe spotkania. Poznaliśmy zastosowania twierdzenia Greena i Tao, dowiedzieliśmy się między innymi co to są stałe Harbourne’a,  przestrzenie niezmiennicze, reflektywność oraz hyperreflektywność. „Sekwencja: Patrz i mów!”, „Teoria warkoczy” , „Kto z kim się spotyka i co z tego wynika?”, „Statystyczne porównania dwóch zbiorów danych w badaniach ankietowych ze względu na wiele cech”  czy „Jak to się stało, że stała stała się stałą” to tylko kilka tematów referatów, których mogliśmy posłuchać.  Warto również wspomnieć o wystąpieniu dr Beaty Milówki, która przedstawiła słuchaczom wykład pod tytułem „Długa matematyczna sztafeta”, a także o referacie studentek III roku matematyki Karoliny Farczak i Kingi Jasielec pod tytułem „Dwuosobowe gry o sumie zerowej””.

Organizatorzy Sympozjum postarali się urozmaicić czas studentom. Pierwszego dnia przygotowali wiele gier i zabaw matematycznych oraz logicznych, które wywołały zarówno duże zainteresowanie, jak i wiele emocji. Drugiego dnia studenci mieli szansę uczestniczyć w uroczystej kolacji  w restauracji „Bohema”.

W niedzielę studenci PWSZ z uśmiechem na ustach opuścili mury Uniwersytetu Pedagogicznego, aby od poniedziałku kontynuować przygodę z matematyką z nowymi doświadczeniami i pomysłami, tym razem już w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Naszym studentom wyjazd bardzo się podobał, gdyż poszerzył  zakres wiadomości w dziedzinie matematyki oraz pozwolił przyswoić wiedzę teoretyczną z zupełnie nowych dziedzin.  Udział w Sympozjum dostarczył wiele radości i ekscytujących wrażeń spędzonych w przyjaznym gronie matematyków oraz utwierdził nas w przekonaniu, że matematyka nie jest trudna ani nudna i że da się ją zrozumieć.