PIĄTEK ZE ŚWIECZKĄ

PIĄTEK ZE ŚWIECZKĄ

4 listopada 2016 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odbył się kolejny wykład w ramach „Tarnowskich Piątków Matematycznych”. Dzień ten został połączony z trzecia edycją „Matematycznej Świeczki” – wspomnienia nieżyjących matematyków.

Spotkanie rozpoczął wykład „O trzecim problemie Hilberta”, który wygłosił Pan Dominik Burek, student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nasi goście z I LO i III LO w Tarnowie oraz studenci z  Koła Matematyków UP w Krakowie z uwagą i zainteresowaniem słuchali wykładu, a dzięki wielu przykładom mogli przybliżyć sobie omawiane zagadnienie. Pan Dominik Burek zaznaczył, że był kiedyś uczestnikiem „Tarnowskiego Piątku Matematycznego”, dlatego serdecznie gratulujemy mu wspaniałego wystąpienia i cieszymy się, że powrócił w mury naszej uczelni, aby podzielić się swoją wiedzą.

W ten dzień zaangażowali się także studenci, którzy zagłębili się w życie i twórczość polskich matematyków. Myślą przewodnią tego spotkania były słowa: Nie umierają do końca ci, którzy żyją w pamięci innych. W tym roku zostały nam przedstawione następujące postacie:

  • Jan Bożek ( referowała Angelika Szarad, studentka II roku matematyki PWSZ w Tarnowie),

  • Hugo Steinhaus (referowała Anna Marmol, studentka II roku matematyki w PWSZ w Tarnowie),

  • Stefan Banach (referowały Aleksandra Jajkowska oraz Ewelina Gruca, studentki II roku matematyki PWSZ w Tarnowie),

  • Otto Nikodym (referowała Kinga Zuchowicz, studentka II roku matematyki PWSZ w Tarnowie),

  • Kazimierz Kuratowski (referował Patryk Czernecki, student II roku matematyki PWSZ w Tarnowie),

  • Zofia Krygowska (referowała Dorota Ruchała, studentka UP w Krakowie),

  • Wacław Sierpiński (referowały Maria Gałuszka oraz Beata Kurowska, studentki UP w Krakowie).

Już 2 grudnia zapraszamy na następny wykład z cyklu „Tarnowskich Piątków Matematycznych”, który poprowadzi dr Jerzy Szczepański – będzie to wykład p.t. „Zofia i jej liczby”. W roku 2016 przypada 240. rocznica urodzin i 185. rocznica śmierci Sophie Germain, francuskiej matematyczki, pierwszej kobiety, która uzyskała stopień naukowy na uniwersytecie, i to o niej właśnie będziemy mogli posłuchać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA